نژاد گربه Colorpoint Longhair

Colorpoint Longhair

 • نام انگلیسی: Colorpoint Longhair
 • سال معرفی: لندن ، 1958
 • تنوع رنگ: سفید یا کرم
 • قد: 15 تا 17 اینچ (38 تا 43 سانتی متر)

گوشه‎رنگی موبلند یا کالرپوینت مو بلند، نام انگلیسی نژادی از گربه است که هنوز در برخی سازمان‎های فنسی گربه در آمریکای شمالی به نام «هیمالیایی» یا «هیمی» مشهور است.

اواسط دهه 1980 تمام سازمان‎های گربه‎های اشرافی آمریکایی این نژاد را به عنوان یک نژاد جداگانه برای گربه‎ها به رسمیت شناختند ؛ در حالی که در انگلستان و دیگر نقاط دنیا این نژاد جزء گربه‎های موبلند یا پرشین تلقی می شوند.

«گوشه‎رنگی موبلند» یک نژاد ساخته شده به وسیله انسان‎هاست که از ترکیب «سیامی» موکوتاه با گربه پرشین برای به وجود آوردن نوع موبلند سیامی به وجود آمد.

اولین ترکیب‎ها در دهه 1920 و ابتدای 1930 در سوئد و آمریکا توسط دانشمندان علاقه‎مند به تحقیقات علم ژنتیک و پرورش گربه انجام شد.

دانشمندان آمریکایی در دانشکده‎های پزشکی پس از جفت‎گیری یک سیامی ماده و یک پرشین نر سیاه تعدادی بچه گربه سیاه مو کوتاه به دست آوردند.

ترکیب سیامی نر و پرشین سیاه ماده نیز توله‎های سیاه مو کوتاه به وجود آورد.

اما جفت‎گیری بین توله‎های دو آزمایش باعث تولد یک بچه گربه مو بلند با لکه‎های رنگی شد.

این اولین هیمالیایی یا کالرپوینت موبلند به نام دبیوتینت بود.

به نظر می رسید پس از این آزمایش‎ها دانشمندان علم ژنتیک علاقه خود را برای ادامه این کار از دست داده‎اند اما نتیجه کارشان در میان پرورش‎دهندگان گربه شمال آمریکا ثبت شده است.

نام هیمالیایی اولین‎بار توسط علاقه‎مندان آمریکایی و به دلیل شباهت حیواناتی مثل بز، خرگوش و موش‎های زیبا با رنگ‎های مشابه انتخاب شده است.

 • جامعه پرورش دهندگان آمریکا، کانادا و انگلستان نیز این برنامه اصلی پرورش ترکیبی و ترکیب بازگشتی (پرورش به عقب برای به دست آوردن پرشین سیاه اصلی و غنی ساختن ترکیب ژنتیکی) را در سال 1940 آغاز کردند.

 • کنسولگری گربه‎های فنسی در سال 1955 این نژاد را نوعی از نژاد گربه‎های موبلند معرفی کرد.گربه هیمالیایی شناخته شده در آمریکای شمالی در سال 1957 و بین 1958 تا 1961 در کالگری در کانادا و سازمان‎های آمریکایی شمالی یکی پس از دیگری شناخته شد.

 • اولین‎بار که کالرپوینت موبلند به جامعه گربه‎ها معرفی شد زمانی بود که یک بچه گربه، عنوان بهترین بچه گربه مو بلند را در یکی از نمایش‎های لندن در سال 1958 به دست آورد.

 • گربه هیمالیایی استوانه‎ای شکل بوده و سر گرد به همراه چشمان گرد و سبیل‎های بلند دارد؛ پوشش او از نوع پرشین است با لکه‎های سیامی؛ چشمان او همیشه آبی روشن هستند.

 • دو بینی و لوچی چشم در گربه‎های خانگی دیده می شود ولی وجود این مشکل در گربه‎های وحشی توانایی شکار آن‎ها را به طور جدی مختل می کند.

 • بچه گربه‎های گوشه‎رنگی‎های موبلند با یک پوشش نرم سفید به دنیا می آیند و هنوز بلند نیست.

  رنگ واقعی آن‎ها تا زمانی که به بلوغ نرسند مشخص نمی شود ، اما رنگ گوشه‎ها چند روز پس از تولد شروع به ظاهر شدن می کند.

 • به نظر صاحبان این گربه‎ها ، آن‎ها تمام خصوصیات گربه‎های پرشین را دارند؛مانند سازش‎پذیری و انعطاف‎پذیری برخلاف گربه‎های سیامی هستند که به توجه پس از حد نیاز دارند.

 • این گربه با زوایای قرمز رنگ و موهای بلند دارای چشمانی آبی است که این رنگ برای پرورش دهندگان گربه بسیار مهم است.

 • بسته به کشورها و مناطق مختلف ، داشتن رنگ سفید یا کرم با رنگ‎های مختلف در زوایا مانند گوش‎ها ، دم ، پاها و دست‎ها معمول است. موها باید بلند، نرم و ابریشمی و مجزا از بدن باشند؛ البته گونه هایی با موی پرپشت دور گردن و پرده‎ای از موها بین دو پای جلو وجود دارد، مانند تمام انواع پرشین موها به شانه کردن پی در پی نیاز دارند.

 • این گربه‎ها دارای سینه‎ای فراخ در بین شانه‎ها و ران‎ها هستند، با پاهای کوتاه و قوی، پنجه او باید بزرگ و گرد با گلوله‎ای از مو به دور آن باشد. دم او هم کوتاه، پرپشت و سر پایین است. هر نوع شباهت به ویژگی‎های سیامی مثل لاغری یا دم دراز نقص محسوب می شود.

 • سر او بر گردنی کوتاه و ضخیم قرار داشته و صورت خیلی گردی دارد، باید فاصله‎ای مشخص بین بینی کوتاه و پیشانی او باشد، گوش‎ها با فاصله از هم و پایین سر قرار گرفته اند و کوچک، دایره ای، متمایل به جلو و پشمالو هستند.

 • نگ‎های مختلف زیر در انگلستان وجود دارند: گوشه‎های خاکستری (بدن حنایی کم رنگ تا کرم تیره)، گوشه‎های شکلاتی (بدنی به رنگ سفید عاجی)، گوشه‎های آبی (بدن آبی مایل به سفید) و گوشه‎های بنفش یاسی.

نژاد گربه کالرپوینت موبلندتوصیه ما به شما

سرزمین حیوانات شاد

گربه ها حیوانات دست آموز کوچک و تنها گونه اهلی شده از خانواده گربه سانان هستند که به عنوان حیوان خانکی نگهداری می شوند و دلیل ارزش بالای گربه ها نزد انسان ها به خاطر همراهی با انسان و توانایی آنها در شکار جوندگان هست.
لازم هست بدانید در مقایسه با سایر حیوانات خانگی گربه ها شخصیت مستقل تری دارند و برای افرادی که مشغله زیادی دارند و همینطور دوست دارند حیوان خانگی داشته باشند خیلی مناسب هستند.

تماس با ما

درباره نویسنده

گروه سرزمین حیوانات شاد ارائه دهنده خدمات آموزش پت ، شستشو ، پانسیون و مشاوره فروش انواع پت است. سعی ما ایجاد محلی امن و مناسب برای نگهداری تمام حیوانات خانگی و آپارتمانی شما در محیطی آرام، بهداشتی و زیر نظر پرستار دامپزشک است تا موجب آرامش خاطر شما صاحبان محترم باشد.

نظرات و پیشنهاداتتان را برای ما ارسال کنید!