حیوان درمانی یا پت تراپی

دستم به دستت بوگرفت

حیوان درمانی یا پت تراپی به معنی درمان بیماری ها به وسيله حیوانی است که توسط انسان دست آموز شده و برای این کار آموزش دیده است.

آنچه در این نوشتار آمده به مفهوم ترویج و تشویق برای آوردن حیوان به آپارتمان ها نیست، صرفا گزارشی است از کاربرد حیوان درمانی که در کشورهای دیگر استفاده می شود، حداقل دارندگان حیوانات در ایران می توانند با مطالعه آن و گذر از جنبه تزئینی، به موارد کاربرد پزشکی حیوان نیز توجه کنند.

 • با حیوانات می توانید تندرست بمانید.

 • حیوان مورد علاقه شما می تواند به شما سلامتی ببخشد و کمک کند این سلامتی تداوم داشته باشد.

 • آنها آرامش دهنده های ذهن هستند.فقط ۱۵ تا ۳۰ دقیقه با یک حیوان خانگی بودن یا تماشای شتای ماهی ها باعث می شود کمتر احساس استرس و اضطراب داشته باشید و سطح کورتیزول یعنی هورمونی که با استرس مرتبط است کاهش می یابد و تولید سروتونین یعنی ماده شیمیایی که در ارتباط با آرامش است، افزایش می یابد.

 • حیوانات می تواند به کنترل فشار خون کمک کند. (البته شما همچنان مراقب وزن خود باشید و ورزش کنید).جهت پایین آوردن کلسترول خون طبق توصیه پزشکان به دنبال دستورالعمل های مربوط به رژیم غذایی، ورزش و دارو باشید اما تحقیقات نشان داده است که حیوانات باعث کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون می شود که این موضوع را می توان به عواملی نظیر شیوه زندگی صاحبان حیوان خانگی نسبت داد.

 • مالکان حیوان خانگی در غرب در معرض خطر مرگ کمتری در اثر ابتلا به بیماری های قلبی هستند، از جمله نارسایی قلبی.

  تحقیقات در کشورهای غربی نشان می دهد افرادی که هرگز مالک گربه ای نبوده اند، ۴۰ درصد بیشتر نسبت به افرادی که گربه داشته اند احتمال مرگ ناشی از حمله قلبی دارند.

 • نگهداری گربه یا هر حیوان خانگی اثر آرامبخش دارد و مراقبت از آنها مانند راه رفتن با آن، نظافت آن و بازی کردن با آن کمک می کند تا احساس بهتری نسبت به نحوه سپری کردن اوقات خود داشته باشید.

 • افرادی که سگ دارند تمایل به فعالیت بدنی بیشتری دارند.

  روزانه ۳۰ دقیقه بردن حیوان خانگی به پیاده روی شما را فعال و متحرک می کند.

 • پژوهشگران اعلام کرده اند که صاحبان گربه نسبت به افرادی که گربه ندارند کمتر دچار سکته می شوند که ممکن است به این علت باشد که گربه ها اثر آرامبخش بیشتری نسبت به سایر حیوانات خانگی دیگر روی مالکان خود داشته اند.

 • محققان اعلام کرده اند هنگامی که کودکان در خانه ای با یک حیوان خانگی بزرگ می شوند، احتمال ابتلا به آلرژی در آنها کمتر است؛ این مورد برای کودکانی که در مزرعه با حیوانات زیادی زندگی می کنند، نیز صدق می کند. محققان اثرات داشتن گربه در خانه را بر نوزادانی که در معرض خطر آسم هستند مورد مطالعه قرار داده و پی بردند که در آن کودکان در دوران بزرگسالی احتمال ابتلا به آسم کمتر است. (به جز کودکانی که مادران آنها به گربه آلرژی دارند).

 • در کودکان مبتلا به ADHD (اختلال کمبود توجه و بیش فعالی) می توانند از نگهداری حیوانات خانگی بهره ببرند. در اختیار گرفتن وظیفه مراقبت از حیوان خانگی به کودک کمک می کند تا برنامه ریزی و مسئولیت پذیری را یاد بگیرد و بازی با حیوان خانگی روشی است بسیار عالی برای آزاد شدن انرژی اضافی در این کودکان و همچنین باعث یادگیری اعتماد به نفس در آنها می شود.

 • مبتلایان به صرع و پارکینسون می توانند از سگِ تشنج استفاده کنند.

سگ تشنج، نوعی سگ است که به طور خاص برای زندگی و کار با افرادی که مبتلا به صرع هستند آموزش دیده اند.

این سگ ها آموزش دیده اند که وقتی فرد در بیرون یا در اتاق دیگر دچار تشنج می شود برای هشدار به اطرافیان شروع به پارس کردن کنند.

سگهای آموزش دیده می توانند به بیماران دچار پارکینسون نیز کمک کنند.

آنها در حفظ تعادل، باز و بستن در، روشن کردن چراغ با پنجه های خود و تحریک فرد پارکینسونی در حالت سکون به وسیله لمس کردن پای او برای ادامه راه رفتن به این بیماران یاری می رسانند؛ حیوانات می توانند موجب رهایی ذهن افراد بیمار از مشکلاتشان شوند و باعث می شوند انسان ها به چیزی غیر از خود با بیماری ها و نگرانی هایشان تمرکز کنند.
تحقیقات بر روی حیوانات به خصوص حیوان خانگی آموزش دیده در موقعیت های بالینی مختلف در حال انجام است که در بیمارستان ها و خانه های سالمندان انجام می شود و از مهم ترین مزایای استفاده از این روش می توان به اجازه بیماران برای تعامل با حیوانات و بهبود خلق و خوی آنها و کاهش اضطرابشان اشاره کرد.
انواع حیوانات مثل اسب، گربه، پرندگان، خرگوش و … می توانند در پت تراپی استفاده شوند.
نکته اصلی اثبات سلامت حیوان و چک سالیانه آن است.

اولین نکته این است که بدانید حیوان خانگی نیاز به رسیدگی و صرف وقت دارد.

به یاد داشته باشید که دامپزشکان مناسب ترین افرادی هستند که می توانند در مورد نحوه نگهداری حیوان خانگی و مسائل و نکات بهداشتی آن شما را راهنمایی کنند.
مراجعه منظم و حداقل هر چهار ماه یکبار به مراکز دامپزشکی و انجام مراقبت های پیشگیرانه گذشته از اینکه سلامت حیوان را تضمین می کند خطرات ناشی از بیماری های قابل انتقال به انسان را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.
از نکات مهم در زمینه بهداشت حیوان خانگی واکسیناسیون به موقع و جدی گرفتن علائمی مانند تب و… یا دیگر حالات غیر طبیعی حیوان و مراجعه به دامپزشک در این موارد است.
این حیوانات مطیع، با وفا و بی توقع به صاحبانی علاقه مند تعلق می گیرند که داوطلبانه وقت و خدمات خود را صرف آنها می کنند تا زندگی مالکان خود را سالمتر، آرامتر و شادتر کنند.

دکتر گلمهر طاهری
پزشک و عضو هیات علمی نشریه

درباره نویسنده

گروه سرزمین حیوانات شاد ارائه دهنده خدمات آموزش پت ، شستشو ، پانسیون و مشاوره فروش انواع پت است. سعی ما ایجاد محلی امن و مناسب برای نگهداری تمام حیوانات خانگی و آپارتمانی شما در محیطی آرام، بهداشتی و زیر نظر پرستار دامپزشک است تا موجب آرامش خاطر شما صاحبان محترم باشد.

نظرات و پیشنهاداتتان را برای ما ارسال کنید!