آیا حیوانات می توانند زلزله را حس کنند؟

آیا حیوانات می توانند زلزله را حس کنند؟

این باور که حیوانات می توانند زمین لرزه را پیش بینی کنند قرن هاست که وجود داشته است.

در سال 373 قبل از میلاد مسیح مورخان ثبت كردند كه حيوانات ، از جمله موش ها ، مارها و راسوها ، چند روز قبل از ویران شدن شهر یونانی هلیس به وسیله وقوع زمين لرزه ، از این شهر گریختند.
پس از قرن ها ، گزارش هایی از پیش بینی مشابه حیوانات از زمین لرزه ها مشاهده شد.
گزارش شده است که گربه ماهیان خشمگینانه حرکت می کنند ، مرغ هایی که تخم گذاری را متوقف می کنند و زنبورهایی که کندوی خود را با وحشت ترک می کنند گزارش شده است.
شماری از صاحبان حیوانات اهلی ادعا می کردند قبل از لرزیدن زمین ، گربه ها و سگ هایشان به طرز عجیبی رفتار می کردند ( پارس کردن یا ناله کردن بدون هیچ دلیل واضحی ، یا نشانه های عصبی و بی قراری ).
اما دقیقاً آنچه حیوانات احساس می کنند ( اگر اصلاً چیزی را حس کنند ) ، یک راز است.

یک نظریه این است که موجودات وحشی و خانگی ارتعاش زمین را قبل از انسان احساس می کنند.

ایده های دیگر این است که آن ها تغییرات الکتریکی موجود در هوا یا گاز آزاد شده از زمین را تشخیص می دهند.
زمین لرزه یک پدیده ناگهانی است و راهی وجود ندارد که زلزله شناسان دقیقاً بدانند زلزله بعدی چه موقع یا کجا رخ خواهد داد.
سالانه حدود 500000 زمین لرزه قابل تشخیص در جهان رخ می دهد.
از این تعداد ، 100000 زلزله می توانند توسط انسان احساس شوند ، و 100 زلزله نیز باعث ایجاد خسارت می شوند.

ژاپن یکی از کشورهای مستعد زمین لرزه در جهان است؛ که در آن ویرانی ها جان بی شماری را گرفته و خسارات زیادی به اقتصاد وارد کرده است.
محققان در آنجا حیوانات زیادی را مورد مطالعه قرار داده اند، به امید کشف آنچه که آنها قبل از لرزیدن زمین می شنوند یا حس می کنند تا از این حس به عنوان ابزاری برای پیش بینی استفاده شود.

از طرف دیگر ، زلزله شناسان آمریکایی نیز تردید دارند
حتی اگر پیش از وقوع زلزله مواردی از رفتارهای عجیب حیوانات وجود داشته باشد ، سازمان زمین شناسی ایالات متحده ، یک آژانس دولتی که اطلاعات علمی در مورد زمین را ارائه می دهد ، می گوید که هیچ ارتباطی قابل تکرار بین یک رفتار خاص و وقوع یک زمین لرزه ایجاد نشده است.
اندی مایکل ، متخصص ژئوفیزیک در USGS (سازمان زمین شناسی ایالات متحده) گفت:

“آنچه با آن روبرو می شویم تعداد زیادی حکایت است.”

“حیوانات نسبت به خیلی چیزها واکنش نشان می دهند – گرسنگی ، دفاع از قلمرو خود ، جفت گیری ، شکارچیان و … بنابراین انجام یک مطالعه کنترل شده برای دریافت آن سیگنال هشدار پیشرفته دشوار است.”
در دهه 1970 ، مطالعات کمی در مورد پیش بینی حیوانات توسط USGS انجام شد اما به گفته مایکل « اما هیچ چیز مشخصی از آن بیرون نیامد!».
از آن زمان ، آژانس تحقیق دیگری در مورد این نظریه انجام نداده است.

رفتار متغیر در سگ ها

رفتار سگ ها در زلزله
محققان در سراسر جهان به دنبال این ایده هستند.
در سپتامبر 2003 یک پزشک در ژاپن مطالعاتی انجام داد که نشان دهنده رفتار نامنظم در سگ ها بود ، رفتارهایی مانند پارس بیش از حد یا گاز گرفتن ، که می توانند برای پیش بینی زمین لرزه استفاده شوند.

همچنین نمونه‌هایی وجود دارد که مقامات تا حدودی براساس مشاهدات رفتارهای عجیب حیوانات ، زلزله ای بزرگ را با موفقیت پیش بینی کرده اند.
به عنوان مثال ، در سال 1975 مقامات چینی درست چند روز قبل از وقوع زمین لرزه ای به بزرگی 7.3 ریشتر دستور به تخلیه هاچنگ ، شهری با جمعیت یک میلیون نفر دادند و فقط بخش کوچکی از جمعیت شهر آسیب دیده یا کشته شدند.

اگر شهر تخلیه نشده بود ، تخمین زده می شود که تعداد تلفات و زخمی ها ممکن بود از 150،000 نفر فراتر رود.

مایکل می گوید ، حادثه هایچنگ همان چیزی است که به مردم امید می دهد که زمین لرزه ها قابل پیش بینی باشند ، و آنچه باعث شده رفتارهای حیوانات توسط USGS مطالعه شود.

بعداً کشف شد که یک سری نادر از لرزه های کوچک به نام پیش لرزه ها پیش از وقوع زمین لرزه بزرگ در شهر رخ داده است.
مایکل گفت:

این توالی پیش لرزه ها کننده بود که به (مقامات چینی) پیش بینی محکم داد.

هنوز ، چینی ها همچنان به رفتار حیوانات به عنوان کمک برای پیش بینی زلزله نگاه می کنند.
روپرت شلدراك ، زیست شناس و نویسنده كتاب های ، سگ هایی که می دانند چه موقع صاحبانشان به خانه می آیند و احساس خیره شدن به ، می گوید:

آنها چندین موفقیت چشمگیر و همچنین چند هشدار کاذب داشته اند، می توان ارتباطی تکراری بین رفتار حیوانات و زمین لرزه ایجاد کرد ، اما همانطور که چینی ها فهمیدند ، همه زمین لرزه ها باعث رفتار غیرمعمول حیوانات نمی شوند ، در حالی که بقیه چنین می کنند. فقط از طریق تحقیق می توان فهمید که چرا ممکن است چنین اختلافاتی وجود داشته باشد.

شلدراك مطالعه خود در واكنش حيوانات قبل از زمين لرزه هاي بزرگ از جمله زمين لرزه نورتریج و كاليفرنيا در 1994 و زلزله هاي يوناني و ترك در سال 1999 را انجام داد.
وی گفت ، در همه موارد ، قبلاً گزارش هایی از رفتارهای عجیب و غریب وجود داشت ، از جمله سگ هایی که در شب به طرز مرموزانه ای زوزه می زدند ، پرندگان قفس شده بی قرار و گربه های عصبی که مخفی می شدند.
با این حال زمین شناسان این نوع گزارش ها را رد می کنند و می گویند این “اثر تمرکز روانشناختی” است ، جایی که مردم رفتارهای عجیب و غریب را فقط پس از وقوع زلزله یا فاجعه دیگر به خاطر می آورند.
آن ها می گویند ، اگر اتفاقی نیفتاده بود، مردم این رفتار عجیب را به خاطر نمی آوردند.

گزارش رفتار عجیب

شلدریک مخالف است. وی گفت که الگوهای قابل مقایسه رفتار حیوانات قبل از وقوع زلزله توسط مردم در سراسر جهان به طور مستقل گزارش شده است.
“من نمی توانم باور كنم كه همه آنها می توانند چنین داستانهای مشابهی را ایجاد كنند یا اینكه همه آنها از ترفندهای حافظه رنج می برند.”
شلدراك، گفت: تحقیقات و مدت زمان طولانی بیشتر مورد نیاز است. او پیشنهاد می کند خط تلفن یا وب سایت ویژه ای راه اندازی شود که در صورت مشاهده رفتارهای عجیب در حیوانات ، افراد با آنها تماس می گیرند یا در آن می نویسند.
سپس یک کامپیوتر پیام های دریافتی را تجزیه و تحلیل می کند تا مشخص کند از کجا منشأ گرفته.
افزایش ناگهانی تماس یا ایمیل از منطقه خاص ممکن است نشان دهنده وقوع زمین لرزه باشد.
این اطلاعات بررسی می شود تا اطمینان حاصل شود كه این مشاهدات ناشی از سایر شرایط شناخته شده در رفتار حیوانات مانند آتش بازی یا تغییر وضعیت آب و هوا نیست.
شلدرک گفت ، برای جلوگیری از صدور هشدارهای دروغین ، داده ها در رابطه با سایر دستگاه های نظارتی مانند اندازه گیری های لرزه شناسی نیز استفاده می شوند.
وی گفت: “چنین پروژه ای تخیل میلیون ها نفر را به خود جلب می کند ، مشارکت و تحقیقات عظیم مردم را تشویق می کند و سرگرم کننده خواهد بود.”
“آنچه این تحقیق را عقب می اندازد پول نیست بلکه خشک‌اندیشی و اندیشه تنگ است.

منبع: سایت نشنال جئوگرافیک
نویسنده: ماریان مت

ترجمه: ریحانه رضوی (سرزمین حیوانات خانگی شاد)

درباره نویسنده

گروه سرزمین حیوانات شاد ارائه دهنده خدمات آموزش پت ، شستشو ، پانسیون و مشاوره فروش انواع پت است. سعی ما ایجاد محلی امن و مناسب برای نگهداری تمام حیوانات خانگی و آپارتمانی شما در محیطی آرام، بهداشتی و زیر نظر پرستار دامپزشک است تا موجب آرامش خاطر شما صاحبان محترم باشد.

نظرات و پیشنهاداتتان را برای ما ارسال کنید!